LPG Hakkındaki Gerçekler

Lpg hakkında sık sorulan veya yanlış bilinen soruları cevapladık. Sizler için derlediğimiz yazıya göz atın.


LPG'li motorlarda yağ sarfiyatı daha düşüktür. Benzinli araçlarda motor yağı takriben 2000- 3000 km 'de bir değişirken LPG'li araçlarda 10.000- 12.000 km 'ye çıkmaktadır. Araçlarda yağ değişimi motorun yıpranması ile doğru orantılı oldugu için, LPG'li araçlarda motor ömrü uzar. Dolayısı ile motor bakım maliyeti düşer.

  • LPG Temiz Yakıttır
  • LPG ‘li araçta karbüratör masrafı azalır.
  • LPG atesleme bujisinin ömrünü uzatır
  • LPG ile çalısan motorlarda yakıt pompasi gerekmez.
  • LPG'li motorların aşınma süresi düşüktür.
  • LPG ile çalışan motorlarda daha fazla güç kullanımı.

Apply Now

LPG'li motorlarda yağ sarfiyatı daha düşüktür. Benzinli araçlarda motor yağı takriben 2000 - 3000 km'de bir değişirken LPG'li araçlarda 10.000 - 12.000 km 'ye çıkmaktadır. Araçlarda yağ değişimi motorun yıpranması ile doğru orantılı oldugu için, LPG'li araçlarda motor ömrü uzar. Dolayısı ile motor bakım maliyeti düşer.

LPG saf oldugundan karter yağını sulandırmaz ve motor yağının değistirilme süresini uzatır.Motor karterini ya da motorun yanma odalarını kirletmez. LPG pistonların, sekmanların, valflerin ve bujilerin aşınmasından meydana gelecek kurşun, vernik ya da karbon atığı çıkartmaz.

Motoru temiz tutar, karbon ve kurum oluşturmaz, dolayısıyla motorun ömrünü uzatır. Tamir için harcanan parayı ve zamanı azaltır. Benzinli araçlardaki gibi S (Kükürt) çikarmadığı için doğayı kirletmez, çevreci bir sistemdir. Gaz, benzin gibi solvent olmadığı için yağı eritmez ve kalitesini bozmaz.

LPG ‘nin oktan sayısı benzinden yüksek olduğundan, motorlarda daha yüksek kompresyon oranı ile kullanilabilir. Sağlıklı yanması sayesinde motor parçalarında sızıntı ve aşınma benzinli motorlara oranla çok daha az olur.

LPG'nin benzine oranla daha yüksek oktan sayısına sahip olması nedeni ile motorlarda sıkıştırma oranını artırarak motor gücünü ve verimini artirmaktadir. Benzine göre sehir içi trafiginde %40-50, uzun yolda % 65 oranında daha ekonomiktir.

Yanma odalarında yada atesleme bujilerinde tortu olusmaz, zira LPG'nin farklı karışımlardaki kuvvetlendiricilere ihtiyacı bulunmamaktadır.

Atesleme bujileri, diger yakıtlardan özellikle kurşunlu benzin kullanan araç motorlarındaki bujilere nazaran daha uzun ömürlüdür.

Araçlarda yağ değişimi motorun yıpranması ile doğru orantılı olduğu için, LPG’li araçlarda motor ömrü uzar. Dolayısı ile motor bakım maliyeti düşer.

LPG kendinden tazyikli olduğu için, benzinli motorlarda olduğu gibi yakıt pompasına ihtiyaç yoktur. Bu durum tamirat veya değişimden doğacak masrafları da azaltır.

LPG’li motorların aşınma süresi düşüktür:Yukarıda anlatılan sebeplerden dolayı LPG yakıtlı motorlar yıl içerisinde daha fazla gün ve saatte çalışabilirler.Üretim süresi kaybı,parça ve işçi masraflarından daha az etkilenirler.